Bishops
Bishop Pius MOON Chang-woo, D.D.
bishop
문장 이미지

Biographical History

Mar. 15, 1963 Born in Jeju
1981 – 1988 Studied at Jeju National University (Bachelor in Chemistry)
1990 – 1994 Studied at the Gwangju Catholic University (B. Th.)
1994 – 1996 Studied at the Gwangju Catholic University (M. Th.)
Feb. 10, 1996 Ordained to the Priesthood
1996 – 1997 Parochial Vicar of Seomoon Parish of Cheju
1997 – 1998 Parochial Vicar of Chungang Parish of Cheju
1998 – 1999 Pastor of Choongmon Parish of Cheju
2000 – 2006 President of Committee for Youth Ministry of Cheju Diocese

2003 – 2007

Member of the Priests Senate of the Cheju Diocese

2005 – 2007 Studied at Jeju National University (Master in Sociology)
2006 – 2016 Professor of the Gwangju Catholic University
2008 – 2013 Studied for Doctorate in “Ethics of Religions“ at Sogang University
2016 – Oct. 24, 2017 President of Shinsong Girl’s Middle School
Jun. 28, 2017 Elected as Coadjutor Bishop of Cheju
Aug. 15, 2017 Consecrated as Bishop
Mar. 7, 2018 – present President of the Committee on Education of the Catholic Bishops' Conference of Korea (CBCK)
Mar. 7, 2018 – present Member of the Episcopal Commission for Social Affairs of the CBCK