Bishops
Bishop Simon KIM Ju-young, D.D.
bishop
문장 이미지

Biographical History

Mar. 3, 1970 Born
Dec. 15, 1997 Ordained to the Priesthood
1998 Held a Master’s degree in Sacred Theology from Suwon Catholic University (Major Seminary)
1998 – 2001 Parochial Vicar of Jumunjin Parish, Imdang-dong Parish and Juklim-dong Cathedral of the Diocese of Chuncheon
2001 – 2006 Studied at the Pontifical Gregorian University
2006 – 2007 Education Director of the diocesan Office of Chuncheon
2008 – 2010 Pastor of Soyangro Parish of the Diocese of Chuncheon
2010 – 2014 Vocation Director of the diocesan Office of Chuncheon
2014 – 2017 Pastor of Smusoop Parish of the Diocese of Chuncheon

2006 – 2020

Director of Catholic Church Histroy Research Institute in the Diocese of Chuncheon

2015 – 2020 Secretary of Special Episcopal Commission for the Reconciliation of the Korean People of the Catholic Bishops’ Conference of Korea (CBCK)
Feb. 2020 – Nov. 2020 Pastoral Director of the diocesan Office of Chuncheon
Nov. 21, 2020 Elected as Bishop of Chuncheon and the Apostolic Administrator of Hamhung
Jan. 6, 2021 Consecrated as Bishop, Took possession of the See of Chuncheon
Mar. 10, 2021 – present President of the Committee for the Reconciliation of the Korean People of the CBCK
Mar. 10, 2021 – present Member of the Episcopal Commission for Mission & Pastoral Care of the CBCK
Mar. 10, 2021 – present Member of the Special Episcopal Commission for the Reconciliation of the Korean People of the CBCK