CBCK News
2021-04-28 10:07
2021-04-28 10:16
321
The Passing of H. E. Cardinal Nicholas CHEONG Jin-suk

The Passing of H. E. Cardinal Nicholas CHEONG Jin-suk


H. E. Cardinal Nicholas CHEONG Jin-suk, Archbishop Emeritus of Seoul, passed away on April 27, 2021.

His Eminence served as the President of the Catholic Bishops’ Conference of Korea from 1996 to 1999 and was created as Cardinal in March, 2006. He devoted himself to research of the Canon Law and its application to the Catholic Church in Korea. After his resignation as the Archbishop of Seoul, he concentrated on his writing activities. 

The funeral Mass will be dedicated at Myeongdong Catholic Cathedral, Archdiocese of Seoul at 10:00 a.m. on Saturday, May 1, 2021. 

 

 

E. Nicholas Cardinal CHEONG Jin-suk,

Archbishop Emeritus of Seoul

 

Dec. 7, 1931       Born in Seoul

Mar. 18, 1961     Ordained to the Priesthood

1964 - 1965        Secretary of the Catholic Conference of Korea

1965 - 1967        Secretary to the Archbishop of Seoul, Chancellor of the Seoul Archdiocese

1968 - 1970        Studied at Pontifical Urbanian University and held a Licentiate in Canon Law

Jun. 25, 1970     Elected as Bishop of Cheongju

1973 - 1976       President of the Committee for Catechesis of the Catholic Bishops’ Conference of Korea (CBCK)

1978 - 1984       President of the Committee for the Doctrine of the Faith of the CBCK

1983 - 2007       President of the Committee for Canonical Affairs of the CBCK

1984 - 1987       Member of the Permanent Council of the CBCK

1987 - 1993       Secretary Bishop of the CBCK

1991 - 1996       President of the Committee for Catechesis of the CBCK

1993 - 1996       Vice President of the CBCK

1996 - 1999       President of the CBCK

Apr. 3, 1998      Transferred and Promoted to the Archbishop of Seoul

Jun. 6, 1998      Appointed as the Apostolic Administrator of Pyong-yang Diocese

Apr. 29, 1999    Committee Member of the Pontifical Council for Family

2004 - 2012      Moderator of Korean Missionary Society

Mar. 24, 2006   Created as Cardinal

2006 - 2012      Member of the Pontifical Council for Social Communications

2007 - 2012      Member of the Council of Cardinals for the Study of Organizational and Economic Problems of the Apostolic See

May 10, 2012   Resigned as Archbishop of Seoul and the Apostolic Administrator of Pyong-yang Diocese

Apr. 27, 2021   Rest in Peace